Telefon: 22 424 33 99 Email: sklep@restartplus.pl LOGOWANIE REJESTRACJA
Zamknij listę punktów odbioru Zamknij
Restart plus Warszawa

ul. Kolejowa 15/17
01-217 Warszawa

Pon-Pt 9:00 - 19:00

Restart plus Łódź

ul. Zielona 50
90-635 Łódź

Pon-Pt 10:00 - 18:00

Restart plus Poznań

Głogowska 132/140
60-243 Poznań

Pon-Pt 10:00 - 18:00

0
TWÓJ KOSZYK 0 PLN

Dyski HDD i SSD - czym się różnią i który wybrać

Porównanie technologii tradycyjnych dysków twardych z coraz powszechniejszą technologią SSD

 Dla wielu użytkowników komputerów różnica między SSD i HDD nie ma znaczenia. Przecież dopóki komputer działa poprawnie, nie ma potrzeby dowiadywać się o zawiłościach związanych z działaniem komponentów. Jednak dla tych, którzy chcą tylko najnowocześniejszej techniki w swoich systemach komputerowych lub mają czas i ciekawość, warto poznać i zrozumieć różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami składowania danych.

Poznanie różnic pozwoli na skorzystanie z zalet oraz zrozumienie ograniczeń jakie każda z tych technologii oferuje i umożliwi pełne wykorzystanie ich żywotności.

SSD vs HDD: Co to jest?

 Zanim poznasz różnicę między nimi, powinieneś po pierwsze wiedzieć do czego służą. Dysk SSD (Solid State Drive) i HDD (Hard Disk Drive) stosowane są w celu przechowywania danych w komputerach w stosunkowo trwały sposób, aby po wyłączeniu zasilania informacje nie znikały i zawsze były dostępne po każdym jego następnym włączeniu.

Są one również określane jako urządzenia pamięci masowej, a informacje i dane na nich przechowywane mogą być modyfikowane lub usuwane.

Dane są przechowywane w sposób uporządkowany jako pliki, zbiory, które mogą mieć postać piosenek, dokumentów, filmów, zdjęć i aplikacji.

HDD

Od ponad dwóch dekad dyski twarde dominują na rynku w przypadku urządzeń pamięci masowej. Do niedawna nic nie mogło rywalizować z jego niezawodnością, w miarę przystępną ceną i dostępnością. Wszystkie komputery biurkowe, laptopy i inne urządzenia komputerowe dotąd niemal wyłącznie polegały na dyskach twardych w celu przechowywania danych.

dysk HDD

Dyski twarde wykorzystują tę samą technologię co taśmy magnetofonowe, ich technologiczne poprzedniczki. Ta technologia nazywa się magnetycznym zapisem lub magnetyczną pamięcią masową. Dyski twarde wykorzystują materiały magnetyczne, które są umieszczane na powierzchni dysków. Dyski te są wprowadzane w ruch wirowy jak płyty CD w odtwarzaczach CD, a dane są odczytywane i zapisywane przez głowicę odczytu / zapisu, która spełnia taką samą funkcję jak soczewka w głowicy odtwarzacza CD.

dysk HDD

Technologia dysku twardego jest stosunkowo stara (jeśli chodzi o historię komputerów). Jednym z pierwszych komercyjnych zastosowań dysków twardych był IBM 350 RAMAC z 1956 r. wielkości szafy. Działało w nim 50 24-calowych talerzy, które oferowały 3,75 MB miejsca na dysku. RAMAC 350 był ograniczony tylko do zastosowań rządowych i przemysłowych, i był produkowany do 1969 roku. Zewnętrzny interfejs kablowy zmienił się z szeregowego na IDE (obecnie nazywane równoległymi ATA lub PATA) następnie do oferty dołączyło SCSI aby ostatecznie ustąpić powszechnemu dziś ATA (SATA). Zasadniczo  każde z tych rozwiązań robi to samo - łączy dysk twardy z płytą główną komputera gdzie dane mogą być przetwarzane. Dzisiejsze dyski 2,5- i 3,5-calowe wykorzystują głównie interfejsy SATA (przynajmniej na większości komputerów PC i komputerów Mac), chociaż niektóre szybkie dyski SSD korzystają z szybszego interfejsu PCI. Także pojemności dysków twardych wzrosły z wielu megabajtów do wielu terabajtów czyli  ponad milion razy. Obecne 3,5-calowe dyski twarde mają pojemność do 10 TB, a dyski 2,5-calowe zorientowane na konsumentów osiągają maksymalną pojemność na poziomie 4 TB.

Dyski SSD mają znacznie krótszą historię. Pierwsze napędy, pojawiły się pod koniec XX wieku. W 2007 r. OLPC XO-1 korzystał z 1GB SSD, a seria Asus Eee PC 700 używała SSD 2GB jako podstawowego dysku twardego . Wówczas chipy SSD były na trwale przylutowane do płyty głównej. Wraz z rozwojem tej technologii pojemność pamięci SSD wzrosła i ostatecznie została znormalizowana w formie podobnej do 2,5-calowego dysku twardego do laptopa. Pojawiły się także inne formy, takie jak karta SSD MATA Mini PCIe, M.2 SSD w wariantach SATA i PCIe oraz pamięć Flash typu DIMM instalowana w produktach Apple MacBook Air i MacBook Pro, ale dziś wiele dysków SSD nadal korzysta 2,5-calowej obudowy.  Pojemność dysku SSD jest już obecnie porównywalna z dyskami twardymi, a 2016 roku firma Seagate oferuje wersję o pojemności 60TB dla urządzeń typu Enterprise, takich jak serwery.

SSD

dysk SSD

Dyski SSD są stosunkowo nowymi graczami na rynku mediów pamięci masowych. Uważa się, że jest to rozwiązanie znacznie szybsze od zwykłych dysków twardych.

W odróżnieniu od dysków twardych, dyski SSD nie używają żadnych magnetycznych zapisów i nie mają żadnych ruchomych części. Zamiast tego dyski SSD wykorzystują głównie do składowania danych elementy elektryczne, takie jak kondensatory i układy scalone.

Technicznie te składniki są wykorzystywane do tworzenia pamięci RAM (Random Access Memory) - ulotnego typu pamięci komputera. SSD dostępne na rynku używają różnych technologii w celu zapisywania danych. Niektóre wykorzystują technologię pamięci DRAM (Dynamic Random Access Memory) a inne technologię NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory), często określaną jako pamięć flash. Jak na razie pamięć Flash NAND jest obecnie najczęściej stosowana w nowoczesnych dyskach SSD.

Technologie te nie są takie nowe. Na przykład DRAM jest od dawna stosowana do tworzenia modułów pamięci RAM dla komputerów, chociaż obecnie bardziej rozpowszechniona jest nowocześniejsza jej odmiana SDRAM (Synchroniczna Dynamic Random Access Memory).

Z drugiej strony, pamięci NVRAM lub pamięci flash są wykorzystywane w większości urządzeń elektronicznych od telefonów po sprzęty AGD, na samochodach kończąc. Dobrym przykładem urządzenia wykorzystującego moduły pamięci flash jest smartfon. Większość smartfonów ma pamięci flash, które służą jako pamięć wewnętrzna telefonu. Pamięci USB są również formą NVRAM.

SSD vs HDD:

Cena

SSD są droższe niż ich odpowiedniki w postaci dysku twardego. W przypadku tej samej pojemności cena SSD jest dwukrotnie wyższa. Jednym z głównych powodów, dla których SSD jest droższy, jest to, że produkcja SSD nie jest jeszcze tak w pełni rozwinięta. Pomimo stabilności nadal ma pewne wady, wymagające badań, rozwoju i poprawy. W związku z tym produkcja SSD wciąż się zmienia, rozwija, co powoduje wysokie koszty produkcji.

Na chwilę obecną każdy GB pojemności pamięci kosztuje 40 groszy w przypadku SSD, i około  20 groszy dla dysków twardych, co przekłada się na ostateczną cenę produktu

Prędkość: Szybkość odczytu i zapisu

To jest najjaśniejszy punkt technologii SSD. Komputer wyposażony w SSD uruchomi się w czasie krótszym niż minutę, a często w kilka sekund. Popularne dyski SSD mają prędkość przesyłu danych ok 200 MB / s, a bardziej kosztowne dyski SSD mogą mieć szybkość 550 MB / s i więcej. Kopiowanie filmu o jakości Blu-ray z jednego dysku SSD na inny może potrwać od 8 do 15 sekund.

Budżetowe dyski twarde mają szybkość 50 MB / s, a droższe wersje mogą mieć prędkość 120 MB / s. Kopiowanie filmu z jakością Blu-ray z jednego dysku twardego do drugiego może potrwać od 25 do 60 sekund. To jest ogromna różnica między tymi technologiami.

System operacyjny zainstalowany w napędzie SSD uruchamia komputer w ciągu 10-15 sekund. Taki sam komputer z zainstalowanym dyskiem twardym uruchamia się w ciągu 30-40 sekund.

Sposób przechowywania informacji także ma wpływ na szybkość odczytu i zapisu danych. Dla dysków SSD dostęp do dowolnej porcji danych bez względu na jaj fizyczne zapisanie zawsze będzie zajmował tyle samo czasu. W przypadku dysków twardych dostęp do danych znajdujących się w różnych miejscach na wirującym dysku jest różny i jest większy im dalej od środka dysku się znajduje.

Prześledźmy jak taka operacja odczytu może wyglądać w przypadku dysku twardego. Jeśli sektor 1 w którym zapisana jest pierwsza porcja jakiegoś pliku znajduje się na wewnętrznej krawędzi talerza, sektor 3 i 5 znajdują się w środku, a sektory 7, 8 i 9 znajdują się na zewnętrznej krawędzi talerza, to ramię z głowicą odczytu / zapisu będzie potrzebowało poruszać się trochę, aby uzyskać dostęp do całego pliku. Dodatkowe fizyczne ruchy ramienia zwiększają czas potrzebny do odczytu / zapisu dysku twardego. Taka sytuacja w ogóle nie występuje w przypadku technologii SSD.

Fragmentacja:

Jest to kolejny aspekt, w którym technologia SSD wygrywa z HDD. Ze względu na ograniczenie sprzętowe dysków twardych, jednostka wypełniona plikami z tylko kilka GB wolnego miejsca, ulegnie degradacji i jego szybkość działania znacznie spowolni. Zjawisko to związane jest z efektem fragmentacji, która rośnie z czasem.

Dysk twardy, aby wykorzystać wolną przestrzeń i zmieścić dowolny plik zazwyczaj dzieli go na kawałki. Załóżmy na przykład, że dysk twardy ma 10 sektorów. Niestety sektory 2, 4, 6 i 10 zawierają już pliki. Do zapisania jest plik, który zajmie sześć sektorów. Konieczne będzie zatem podzielenie pliku na cztery części. Pierwszy kawałek trafi do sektora 1, drugi kawałek trafi do sektora 3, trzeci kawałek trafi do sektora 5, a czwarty kawałek zostanie umieszczony na sektorach 7, 8 i 9. Taki sposób zapisu pliku jest właśnie jego  fragmentacją. Z czasem coraz mniejsze kawałki plików znajdują się w coraz to różnych miejscach fizycznie na dysku co powoduje wzrost czasu dostępu do nich. Dlatego co jakiś czas zalecana jest defragmentyzacja dysków twardych.

Nowoczesne systemy operacyjne (głównie systemy operacyjne Linux) mają lepszy sposób postępowania i zapobiegania fragmentacji. W niektórych systemach operacyjnych są dedykowane aplikacje umożliwiające  defragmentację dysku, które pomogą złagodzić ten problem. Niemniej jednak jest to duży kłopot.

W dyskach SSD problemy z fragmentacją nie istnieją. Nie ma znaczenia, czy plik jest podzielony na kawałki i umieszczany w różnych miejscach pamięci w dyskach SSD czy nie. Fragmenty będą nadal dostępne bez zmiany prędkości odczytu / zapisu. W końcu brak ruchomych ramion, które muszą gdzieś przejść, eliminuje ten problem. Jest to także duża przewaga technologii SSD nad poprzednikiem.

Hałas:

Nawet najcichszy dysk twardy emituje trochę dźwięków, który powodowany jest obrotem talerzy oraz przemieszczaniem się ramienia z głowicą odczytu i zapisu. Potrafi taki hałas być uciążliwy gdy dysk twardy został uderzony lub jeśli został niewłaściwie zainstalowany. Szybsze dyski twarde powodują więcej hałasu, bowiem znacznie wzrasta prędkość obrotu talerzy, z których się składają.

SSD praktycznie nie mają żadnego szumu, ponieważ nie mają żadnych ruchomych elementów..

Zużycie energii:

SSD nie musi zużywać energii elektrycznej do napędu talerzy podczas oczekiwania ani też nie traci energii na tarcie czy dźwięki. Ponadto sam dysk także zużywa znacznie mniej energii podczas działania. Konsekwencją jest np. wydłużony czas pracy  laptopów na jednym ładowaniu baterii.

Podsumowanie:

Dyski twarde wygrywają ceną i pojemnością i długością bezawaryjnej pracy.  SSD wypadają lepiej, jeśli szybkość, wytrzymałość, rozmiar, hałas lub fragmentacja są ważnym czynnikiem podejmowania decyzji.

Do niedawna istotnym limitem rozwoju dysków SSD była ograniczona liczba cykli zapisu i odczytu jednej komórki pamięci SSD. Obecnie liczba takich cykli przekracza milion i powoduje, że czas życia dysku SSD będzie wynosił co najmniej kilka lat zanim zaczną dawać o sobie efekty jego starzenia.  

Dla kogo tradycyjne dyski twarde, a komu lepiej posłużą SSD?

Tradycyjne HDD

  • Entuzjaści multimediów i osoby którzy gromadzą z sieci dużo danych oraz ci co potrzebują bardzo dużo miejsca na dane jak np filmy, video, grafika - najtańszym rozwiązaniem będzie zakup tanich dysków
  • Osoby dla których cena jest najważniejsza - zakupy budżetowe.
  • Artyści, graficy i inżynierowie wszelkiej maści: aplikacje do edycji grafiki, wideo oraz programy inżynierskie są bardzo wymagające odnośnie ilości zapisów i odczytu z dysków wobec tego lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna technologia magazynowania danych.
  • zwykli użytkownicy komputerów: osoby, które chcą pobierać pliki multimedialne na swoje komputery i w związku z tym  będą potrzebować dysku twardego o większej pojemności być może powinni trzymać się tradycji, ale jeśli głównie słuchają muzyki z kanałów streamingowych (np. Spotify) i oglądają filmy online, pewnie  będą bardziej zadowoleni korzystając z mniejszego dysku SSD za te same pieniądze.

SSD

  • podróżnicy: osoby, które biorą swoje laptopy zawsze ze sobą, osoby pracujące w terenie, takie jak pracownicy użyteczności publicznej i naukowcy uniwersyteccy itp.
  • niecierpliwi: jeśli potrzebujesz wszystko już i teraz to lepiej wydać dodatkowe pieniądze na szybkie uruchamianie komputera i aplikacji.

Napędy dysków przyszłości

Nie jest jasne, czy SSD całkowicie zastąpią tradycyjne dyski twarde, zwłaszcza że pamięć dyskowa z  chmury jest tuż za rogiem. Cena dysków SSD spada, ale nadal są one znacznie droższe, aby całkowicie zastąpić terabajty danych, które niektórzy użytkownicy mają zgromadzone na swoich komputerach osobistych. Magazynowanie w chmurze też nie jest darmowe i jeszcze długo będziemy potrzebować osobistą pamięć masową. Lokalne dyski twarde nie znikną dopóki dostępna i wystarczająco szybka sieć dostępu bezprzewodowego nie ogarnie całą  powierzchnię Ziemi, a do tego jeszcze bardzo daleko tym bardziej , że w tym czasie, być może powstanie coś lepszego.

 

Porównanie:

 

 dysk SSD

 

SSD vs HDD

 dysk HDD

0,1 ms

Czas dostępu

Dostęp do danych w SSD jest w zasadzie natychmiastowy

5.5~8.0 ms

SSD oferują co najmniej 6000 io/s

Wydajność operacji wejścia /wyjścia

SSD są przynajmniej 15 razy szybsze

HDD co najwyżej obsługują 400 io/s

SSD mają współczynnik awaryjności najwyżej 0,5%

Niezawodność

SSD są 4-10 razy bardziej niezawodne

Współczynnik awaryjności zmienia się od 2%~5%

SSD potrzebuje ok 2~5 wat

Pobór energii

HDD potrzebuje ok 6~15 wat

Procesor czeka na i/o SSD ok 1%

Czas procesora

ok 6% czasu pracy procesora może być zużyte na inne operacje np obliczenia

Procesor czeka na i/o HDD ok 7%

6 godzin

Czas wykonania kopii zapasowej serwera

20-24 godzin

 

Newsletter

Zamknij
x
Sklep internetowy Sellingo